Amacına Daha Çabuk Ulaşabilmek için Gerekli Çevreyi Oluşturmak

Sizce bir amaç uğruna çalışmak ne kadar zaman alır? Bu kararlı ve motive olmakla mı alakalıdır?

Peki ya hangi işleri yapacağımızı gösteren haftalık bir plan yapsak? Belki de bu karmaşayı çözebileceğimiz başka bir yol vardır.

Bilirsiniz, bizler kontrolümüz altında olan şeyleri düşünmeyi severiz.  Eğer kafamıza bir işi tamamlayacağımızı koyarsak,  istediğimizi yere gelebiliriz. Fakat gerçek şu ki, çevremizde bizi kolayca alıkoyacak birçok dış faktör  var. Beğensek de beğenmesek de biz içinde bulunduğumuz çevrenin bir parçasıyız. Şimdi size bunun örneğini  Rubik küplerinin satışıyla ilgili bir hikayeyle göstermeme izin verin.

Rubik Kübü Bilmecesi

Bir mağazaya girseniz, rübik küpünün çözümü olan kitabı hangi bölüme koyardınız?

Mağaza sahibi, bir grup rubik küpü sipariş ediyor ve bunları mağazanın oyun bölümüne yerleştiriyor. Bu oyuncaklar ise kısa sürede alıcıların gönlünü kazandığını kanıtlıyor. Çok geçmeden, Mağaza sahibi  bir şey farkediyor ; Rubik küpü satın alanlar, aynı zamanda bu oyuncağı nasıl çözeceğini  anlatan kitaplarla da ilgilenebilir. Satıcı, rübik küpü için rehberler sipariş  ediyor ve bu rehberler kitap bölümüne yerleştiriliyor.  Aylar sonra satışlar yeni bir yol ile hesaplanıyor. Sonuçlara bakılınca ise satışların idare ettiğini fakat Rubik küpü satış numaralarının yanında hiç bir şey  olduğu görülüyor.

169661

Satıcı rübik küpü alanların büyük bir yüzdelik kısmının kitabını da alabileceğini düşündüğü için yetersiz kitap satışlarını kafa karıştırıcı bulmuştu. Nihayetinde markette çalışanlardan biri bir öneride bulundu : Belki de rubik küpü rehberi kitap bölümünden, rubik küplerinin bulunduğu eğlence bölümüne konmalıydı. İlk bakışta rubik küplerini kitap bölümüne koymak mantıklı görünse de aslında işletme perspektifinden rübik küplerini  rehberleriyle birlikte aynı bölüme koymak diğerinden daha mantıklıydı. Mağaza çalışanı, insanların, rubik küpü rehber kitabının, rubik küplerinin yanına konulursa insanların satın alma olasılığının artabileceğini önerdi. Bunu göz önünde bulundurunca, satıcı bu fikri kabul edip denemek istedi. Sonuçlar gözle görülebilirdi. Kitabın satışları sadece insanların satın alabileceği daha uygun bir yere konulduğunu için aniden artmıştı.

Bulunduğun çevre seni etkiliyor

Geçtiğimiz her gün bir çok seçenekle karşılaşıyoruz.  Bu seçenekler, ne zaman yataktan kalkacağımızdan daha sonra ne yapacağımıza kadar bizi sıkıştırıyor. Bu seçeneklerin çoğu zorlu olabiliyor. Diğerleri sabır ve fedakarlık gerektiriyor. Ama tabi ki, bizi bu yolda çeldiren direndiğimiz seçenekler de var. Fark etmediğimiz bir zamanda bize gizlice yaklaşabiliyorlar. Fark ettiğimiz de ise iş işten geçmiş oluyor. Ama her ders veren hikaye gibi sonunda çevresel etkenler yüzünden bazı kararların tuzağına düşüyoruz.

Çevresel etkenler, tutkularımızı ve düşüncelerimizi  tetikleyen ve farklı şekillerde davranmamıza sebep olan bulunduğumuz yerin bir parçasıdır.

Kararlarımız büyük miktarda etrafımızdaki çevreden etkilenir:

  1. Çalışma ortamının masandan uzak olması, senin bu işe başlamanı geciktitir.
  2. Öğününü yediğin tabağın yüzeyi büyüktür ve bu senin gerekenden fazla yemene sebep olur.
  3. İnternette dolaşırken önerilen bir makale veya yazı görürsün ve bu senin ilgini çeker, okumak istersin.

Yani demek istediğim, bir göreve ne kadar iyi niyetlerle başlarsanız başlayın, eğer çevrenizde ki  faktörler sizi bunu yapmaktan alıkoyuyorsa bunun hiçbir faydası olmayacaktır. Kolayca dikkatimizin dağılması bizim doğamızda vardır.Kendimize, diğer insanlara, nesnelere ve çevremize bakarız, bu bizim nasıl davranacağımızın saptamamızı sağlar.

Aslında bu davranışın arkasında  insanların “bilişsel cimri” olması yatar. Peki bu ne anlama geliyor?  Biz akli yola bir fikre ulaşmaya değer veririz ve böylece çevremizi  daha kolay yollarla idare ederiz. Vakit geçmeden karar vermek için çok sınırlı bir iradeye sahibiz. Bu yüzden beyinlerimiz çok yorulur ve altüst olur. Bunun sonucunda, günlük yaşantımızın çoğu alışkanlıklarımızdan oluşur.

Dişlerimizi fırçalamak, dış kapıyı kilitlemek gibi belirli aktiviteleri tekrar tekrar yaparız. Anlık faydalarımız için fazla efor gerektiren veya sıradan şeyleri yapmadığımızda ise bu bizim irademizi büyük miktarda etkiler. Yani çoğu zaman, daha az dirediğimiz yolu seçmeye yatkınızdır. Sonuç olarak, zamandan ve çabadan tasarruf etmek için kısa yollar aramayı severiz ve eğer ulaşmak istediğimiz şey imkansız ise (özellikle zorlu ve çaba gerektiren bir iş ise) muhtemelen bir köşeye koyup daha uygun bir şey buluruz.

İyi  seçimler yapabilmek için etrafınızı dizayn edin

Biz çoğunlukla bir işi başarmanın oraya gidip hemen bunu yapmak olarak düşünürüz. Eğer irade varsa bir amaç için yollar bulunabilineceğine inanırız ama çevremiz  ne yapmak istediğimizin tersine bizim seçimlerimizi etkiler. Eğer çevrende istemediğin sonuçlara sebep olacak seni yolundan şaşırtıcı seçimler varsa o halde senin için doğru karar vermek zorlaşacaktır.

Öbür taraftan, sana verimli seçenekler sunan bir çevreye sahip olmak, senin  için en doğrusunu yapmana yardımcı olur. Bu nedenle eğer alışkanlıklarınızı geliştirmek için çalışırsanız, çevrenize bir göz atıp, bunu nasıl daha uygun hale getirebileceğinizin farkına varın.  Örneğin, “Page Turner Tekniği” kullanmak sizin bir gün önce üstünde çalıştığınız konuyu çabucak anlamanıza yardımcı olacaktır.

Documents.

Çalışmana yönelik, sonucun daha hızlı ve kolay olması için çevresel faktörleri kullanabilirsin. Bu hayatın belirli yerlerinde farklı şekillerde uygulanabilir:

  1. İşi bitirmek için, odaklanmanı zorlaştıran dikkat dağıtıcı faktörleri en aza indirgemek
  2. Düzenli beslenmek istiyorsan, hemen ulaşabilceğin yerlere sağlıklı yiyecek veya su koymak
  3. Bir iş yapma konusunda birini ikna etmek istiyorsan ilk önce bunun onun için uygun olması için plan yapmak

Bir şeyi yapmayı istemek o işi yapmak için yeterli değildir. Eğer kesin bir sonuç istiyorsan, sana bunu kolaylıkla verebilecek bir çevreye ihtiyacın var.

Kendini Değiştirmek  Çevreni Değiştirmekle Başlar

Çevrende değişiklikler yapmak sürekli motive olmayı düşünmeden doğru şeyi yapmanı sağlar. Eğer daha kolay karar verebilmek için etrafındaki şeyleri planlarsan, bu alışkanlıklara daha iyi hazırlanmana yardımcı olur.

Çoğu zaman değişimin kendi içimizden geldiğini düşünürüz. Ne düşündüğümüzü ve kendimizi değiştimenin, bir amacı başarmak olduğuna inanırız. Çevremizdeki  faktörleri özellikle verdiğimiz kararların etkisi ve  daha iyi kararlar verebilmek  için uygun hale getirmeyi önemsemeyiz.

İlk görünüşte yaptığımız değişiklikler gözümüze küçük görünebilir. Örneğin okumak istediğin kitabı raftan kendi masana koymak fazla bir şey gibi görünmez fakat kademeli bir şekilde çevrenle ilgili  gelişmeler oldukça, doğru şeyi yapmak senin için kolaylaşacak. Nihayetinde bu değişiklikler başarabileceğin bir amaç konusunda derin bir etkisi olacaktır.

Like

Elif Damla Kılıç

Istanbul University- Linguistics (Sophomore)

You may also like...

1 Response

  1. Aziz Ulak dedi ki:

    Çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Gerçekten çevresel faktörler biz farkında olmadan geleceğimizi etkiliyor. Bu konudaki farkındalığımızı ne kadar arttırırsak bu durumu yönetmeye o kadar gücümüz yeter ve kontrolü elimize alabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir