2016 Tokyo Anime Award Festivali Yılın TV Serisi: Shirobako

sb1

Bir süredir “slice of life” türünde bir anime izlememiştim. 2016 Tokyo Anime Award Festival’inde Yılın TV Serisi ödülünü alan Shirobako dikkatimi çekti. Şöyle bir göz gezdireyim demiştim, baktım hepsini izlemişim.

sb5

Shirobako lise zamanında kısa bir anime yapmış olan 5 kızın gelecekte de bu mesleği yapmak istemelerinden doğan bir hikayeye sahip. Lisede her yönüyle bir kısa anime yaptıktan sonra karakterlerimiz anime sektörünün farklı dallarına dağılırlar. Çizer, hikaye yazarı, seslendirme sanatçısı, yapımcı… Her biri bir yandan hayatları ile uğraşmakta bir yandan da hayallerinden kopmamaya çalışmaktadırlar. Sektörün kendi içinde barındırdığı türden dertlerle yüzleşirler, anime yapmanın sıkıntılı taraflarını görürler.

sb4

Animenin öne çıkan taraflarından aklıma ilk geleni karakter gelişmeleri. 5 ana karakterimiz var, her birinin asistanlıktan geçmesi, gerçek iş almaları, karşılaştıkları engelleri nasıl aştıkları, duygusal bunalımları, arkadaşlıkları… Animenin ilk bölümü ile son bölümündeki karakterlere bakıp gelişimin ne derece olduğunu görmek sizi şaşırtıyor, çünkü her bölümde biraz biraz, nasıl desem fantastik olmayan bir şekilde oluyor. Tüm bölümlere yayılıp yedirilmesi ustaca. Bu tür animelerin güzel yanlarından biri de budur diye düşünüyorum.

Bahsettiğim gibi animenin hikayesi karakterler üzerinden şekilleniyor. Çalıştıkları şirketlerdeki iş arkadaşları, patronları hikayenin işlernişine katkı sağlıyorlar, komedi ögeleri katıyorlar. Bu noktada karakterlerin çalıştığı Musashino Animation”şirketinin de kaderini izlemiş oluyoruz.

Animede kullanılan çizimler ve renklendirmeler yerinde, ne fazlaca gösterişli ne de eski havası verecek kadar sönük. Aşırıya kaçılmadan yapılmış yani. Müzikler için de aynı şeyi söyleyebilirim. Net olarak animenin hiç bir noktasında müzikler ve çizimler hikayenin önüne geçmiyor aksine onu destekliyorlar.

sb3

Açıkçası Shirobako hakkında yüksek beklentilerim yoktu, öncesinde hakkında hiç bir şey görmemiştim, okumamıştım. Ama rahatlıkla söyleyebilirim ki son zamanlarda izlediğim güzel animelerden. Bir yan etki olarak bu sektörü karakterlerle beraber siz de tanımış oluyorsunuz. 24 bölümden oluşan bu tatlı animeyi türü seviyorsanız kaçırmayın derim.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir