WIE Dolu Dolu Geliyor!

FB_IMG_1426967767439

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü TurkishWIN ile yaptığımız Genç Kadın Kariyer Günü etkinliğimizle kutladık. Yaklaşık 100 profesyonel veya girişimci ile 250 öğrencinin buluştuğu çok keyifli ve verimli bir etkinlik oldu. İlk oturum olan Geleceğin CEO’su Sensin için kariyerlerinde en başarılı kadınlarımızı ağırladık. Daha önce Bir Fincan Kariyer etkinliğimizde görüştüğümüz MUDO CEO’su Barış Karakullukçu, capcanlı ve içten konuşmasıyla bizi kendisine hasta eden Lenova genel müdürü Gülfem Çakmakçı, çalışkanlığıyla bizi büyüleyen Eczacıbaşı Baxter’in genel müdürü Elif Çelik ve bir anne olarak da deneyimlerini paylaşan Turkcell genel müdür yardımcısı/kurumsal pazarlama ve satış grubundan Selen Kocabaş’ın ilhan verici hikayelerini ve öğütlerini çok büyük bir keyifle dinledik. Markan ve Sen oturumunda ise OMO global başkan yardımcısı Zeynep Yalım Uzun, Matrix International kurucusu Yaprak Metin, bir çok başarıya imza atmış Demir Demirkan (kızlardan gelen çığlıkları duyabiliyorum) ve Microsoft kitlesel pazarlama direktörü Behice Funda bize yol göstermek ve ilham olmak için oradaydı. Sonraki Girişimcilik oturumunda ise Barış Aksoy, Miray Alanlar, Başak Taşpınar Değim, Ayşe Türk bizlerleydi. TurkishWIN kurucusu Melek Pulutkonak, Elif Merve Okumuş, Özge Yılancıoğlu, Özgecan Kahya, Canan Ercan Çelik ise İş Dünyası Sırlarım-Kimse Duymasın! adlı oturumda başarı hikayelerini anlattı. Son olarak Güçlü Yanlarımız: Bugün ve Yarın adlı oturumda Dilek Ergül, Murat Yeşildere ve Prof. Dr. Talat Kırış ile dinleyen herkesin ufkunun genişlediği günü bitirdik. Gerçekten ev sahipliği yaptığımız bu etkinlik bizim açımızdan çok eğlenceli ve ilham vericiydi. Network aralarında tüm bu konuşmacılarla birebir konuşma fırsatı yakalamak bizim gibi yolun başında olan öğrenciler için çok güzel bir fırsattı. WIE olarak fotoğraf çekilmeye doyamadığımız bir günün daha sonuna gelmek hüzün verici olsa da yaşadığımız tatlı bir yorgunluktu.

FB_IMG_1426967796204

IMG-20150311-WA0006

Şimdi gelelim TurkishWIN’in yorgunluğunu atmaya: Arda Bey(Arda Ös) ile 10 Mart Salı günü gerçekleştirdiğimiz “İmkanlı Hedefler, İmkansız Motivasyon” konulu eğitimimiz çok keyifli ve yararlıydı. Arda Bey’e tekrar teşekkür ediyorum.

15 Mart günü MEF Üniversitesi Marmara Bölge Toplantısı’nda yapılan sunumla tanıtımını yaptığımız Dünden Yarına Dünya etkinliğimiz 6-7 Nisan tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde olacak. Bu sene teması “Bugünün Y’si” olan bu etkinlik Türkiye’deki IEEE üyesi öğrencilerin katılımıyla konuya ilgi duyan her kitleye açık olacak.

FB_IMG_1426193063275

DYD’15 etkinliği dahilinde aynı zamanda etkinlik alanında da sergilenecek olan temalı fotoğraf yarışmamız da olacak! Fotoğraf yarışmasının konusu ise ‘Kadının Değişmeyen Yüzü’ olup yarışmanın kazananları jüri değerlendirmesiyle belirlenecek.

Etkinliğimizin amaçlarını kabaca ele alırsak:

  • Y jenerasyonu kadını ile X jenerasyonu kadınının farkının vurgulanıp Y jenerasyonunda iş gücündeki eşitliğin uygulanabilirliğinin ve  X , Y jenerasyonundaki kadınların kurumsal hayattaki etkisinin tartışılması;
  • Jenerasyon değişimi ile ortaya çıkan kişisel ve toplumsal bağlamda karşılaşılan problemler üzerine oturumlar;
  • X jenerasyonu ve Y jenerasyonunun iş hayatındaki yeri ve bu jenerasyonlar arasındaki farklılığın firmalara etkileri;
  • En önemlisi de katılımcılarımıza kişisel olarak kendilerini geliştirmeleri için olanak sağlanması,
  • Radikal bir jenerasyon değişiminin yol açtığı toplumsal sorunlara olan bakış açılarının genişletilmesi,
  • Sorumluluk almalarının desteklenmesi ve tüketici profilinin Y jenerasyonuna kaymasıyla beraber şirketlerin pazarlama ve satış politikalarının başkalaşım geçirmesini konu alan vaka analizi yarışmasıyla katılımcıların Y jenerasyonu tüketicileri konusunda bilinçlendirilmeleridir.

11088601_10153170434792170_8579084505904145125_o

Kısacası kişisel gelişim, değişim ve dönüşüm üzerine bireysel konularda yapılacak olan tartışmalar ve eğitimlerin yanı sıra katılımcılarımızın hem kişisel hem de kariyer gelişimine katkıda bulunacak eğitimlerin ve fotoğraf sergisinin de olduğu dolu dolu ve çok keyifli bir etkinlik olacak!

Pozitif farkındalığa önem veren, bizim de içinde bulunduğumuz Y jenerasyonunu ve kadının buradaki rolünü merak eden herkesi bilinçlenmek ve kariyerini geliştirmek adına etkinliğimize bekliyoruz.

Sene sonu gelmişken biraz daha geçmişe gidersek, yani senenin başından şimdiye nasıl eğlendiğimize ve öğrendiğimize bakarsak (eğlenirken öğrenmek en sevdiğimiz şey!) dolu dolu bir sene geçirdiğimizi görürsünüz. Amacım sizi kıskandırmak değil tabi ki ama eğlencemize ve öğrencemize katılmak isterseniz kapımız her zaman açık, siz de WIE’li olun!

Sabahları WIE ailesi olarak yapılan kahvaltılar; takım olma, hedeflerimizi belirleme, CV hazırlama, Photoshop eğitimi gibi birçok yararlı etkinlik; kariyerinde başarılı kişilerle görüşüp ilham aldığımız BFK panellerimiz ve bu sırada tanıştığımız birçok CEO; akşam toplantılardan sonra ısmarlanan çaylar; çay yoksa yaptığımız iç-et’lerde içilen kahveler, edilen güzel sohbetler; yenilen en tatlı çikolatalar ve başka bir iç-et kaçamağı olarak içilen en güzel şaraplar (bir türlü rezervasyon için yer bulamadığımız The Game) diğer komitelerle yapılan dış-et’ler ve saymayı unuttuğum daha bir sürü etkinlik bizde! Büyük etkinliklerimizi ise yukarıda ayrıntısıyla anlattım. Siz de hem eğlenmek istiyor hem de pozitif farkındalık ile ilgileniyorsanız; kariyeriniz ile ilgili kafanızda sorular varsa gelin WIE ailesine katılın ve kendinizi geliştirin!

WIE’li kalın!

IMG-20150307-WA0046

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir