V-Inception | Vestel Çalıştayı

Merhaba sevgili okurlarımız!

Size bu yazımda VestelCity Manisa maceralarımızı anlatacağım.

Öncelikle V-Inception nedir ondan bahsedeyim. Vestel‘in 6-7 Kasım’da VestelCity Manisa‘da yapılan bir projesidir. Bu projeye 6 üniversiteden toplamda 40 öğrenci katılım göstermiş. Bu üniversiteler;

 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi,
 • Sabancı Üniversitesi,
 • Boğaziçi Üniversitesi,
 • Koç Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi.

Bu öğrenciler ise üniversitelerinin aktif kulüplerinden seçilmişlerdi. Biz de İTÜ IEEE’den 2 kişi oradaydık.

Neden V-Inception ve projenin amacı derseniz de, firmaya olan ön yargılarımızdan kurtulmamızı sağlayacak 2 gün geçirmek, fabrikayı gezmek ve üniversitelerde marka temsilciliği için temel oluşturmak. Adından ve afişinden de anladığınız gibi projenin ismi bir filmden geliyor. Leonardo Di Caprio’nun başrolünde yer aldığı Inception “Başlangıç” filmini eminim ki herkes izlemiştir. Filmde bir grup insan, önemli bir kişinin bilinçaltına girerek var olan düşüncesini silmek yerine yeni bir tanesini yerleştirmek için uğraşıyordu. Konsept tam olarak aslında bu: Vestel hakkındaki düşüncelerimizi değiştirip, onu kabuktan çekirdeğe keşfetmemiz için çağrıldık.

Programımız ilk gün 11:00’de fabrikada olmamızla başlıyordu. 07:50 İstanbul-İzmir uçağıyla sabah erkenden geldik. Bizi karşılayan Vestel çalışanı Tuğba Hanım ile Manisa’ya doğru 30 dakikalık bir otobüs yolculuğu yaptık. Herkesin gözlerinden uyku akıyordu gerçekten. Uykumuzu alamasak da fabrikaya gelişimizin ardından sunumlara ve gezilere başladık.

Vinception1

İlk olarak İnsan Kaynakları Direktörü Semih Süslü ile tanıştık. Kendisinden çalışma hayatını ve Vestel’i dinledik. Semih Bey, 1979 ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu. TAV, Tepe Grup gibi çalışma geçmişi olmuş. Çalışan alımlarında, CV’lerde her ne kadar ortalamaya ve sosyal etkinliklerine baktıklarını söyleseler de Vestel’in eski CEO’sunun 2.01 ortalaması olduğunu unutmayın. Önemli olan girişken ve sorumluluk sahibi olduğunuzu göstermektir. Semih Bey ise 2.7 ile mezun olmuş.

Daha sonrasında Ar-Ge Müdürü Metin Nil ile sohbet ettik. Metin Bey, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi ve şu anda Ege Üniversitesi’nde doktora yapıyor. TÜBİTAK MAM’da bir oraya bir oraya gitmiş. En sonunda kendini Vestel’de Test Mühendisi olarak bulmuş. 850 Ar-Ge çalışanları var. Elektronik, Yazılım, Makine, İşletme, Endüstriyel Tasarım ve Fizik Mühendisleri yer alıyor. VesTek olarak İTÜ ARI Teknokent’te de bir ofisleri var. Teknokentte asistanlık (office girl) yaparken onlarca patent başvurularını bizzat görmüştüm. Türkiye’de ise toplam 200 Ar-Ge Merkezi var. 3 yılda bir yapılan sıralamaya göre ise 1.ler. Yılda 200 Elektronik Ar-Ge Projesi gerçekleştiriliyor. Sektörde yerlerinin korunması için projelerinde başarısız olma gibi bir lüksleri yok. O yüzden şu anda şirketin başarı oranı %100. Vestel, tüm firmalarıyla beraber Avrupa’da TV sektörünün %85’ine sahip. Bu oran beyaz eşyada %40. Metin Bey, konuşması boyunca öğrenimin hayat boyu olduğunu ve kendimizi geliştirebileceğimiz birçok alan olduğunu vurguladı. Fiziğin ise mühendislikte vazgeçilmez olduğunu söyledi.

 • Meraklı olmak iyidir ama sizi o işte başarılı yapan merak düzeyinizdir.
 • Yaptığınız işi severseniz, işinizi gözünüzde büyütmez ve onu bir zorunluluk olarak görmezsiniz.
 • Para kazanmak mı fark yaratmak mı? Kendinizi sorgulayın.

Konuşmasının sonunda öğrencilerden çıkan bir soru üzerine, hayatında en çok zorlandığı şeyin çocuk büyütmek olduğunu söyledi.

Öğle yemeğinden sonra ise teknik gezilerimiz başladı. Şase Üretim Fabrikasını Ozan Gökçen ve Bahadır Öztürk’ten dinledik. Fabrikada 41 üretim hattı olduğunu, bu üretim hatlarında anakart ve güç kartı üretildiğinden bahsetti. Bu kartlar telefon, tablet ve televizyon için üretiliyorlar. 1100 mavi yaka çalışanları var ve yılda 1 milyon TV üretimi gerçekleştiriliyormuş. Komponentlere gelebilecek zararlar yüzünden üretim hattını gezemedik. Biliyorsunuz vücudumuz komponentlerde elektrostatik boşalma (ESD) yapabilir. Çalışanlarda belli aralıklarla ESD kontrolü yaptırıyor.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

İrem Demirbaş ile Müşteri ilişkileri ve Sosyal Alanları gezdik. Burada çağrıların cevaplandığı çözüm merkezi yer alıyordu. İade-Problem-Şikayet Yönetimi yani aslında.

Elektronik laboratuvarda üretilen ürünlerin son testlerinin yapıldığını öğrendik.

Emre Çelik ile beyaz eşya laboratuvarını gezdik. Buton testleri (açma-kapama), sıcaklık gibi testler yapılıyordu. Ben 29 dakikada yıkayıp kurutan çamaşır makinesinin Dünya’da ilk ve tek olduğunu o anda öğrendim. Ders arasında tişörtümü atsam diğer derse temiz kıyafetle girebilirim.

Televizyon üretim hattını Volkan Oruç ile gezdik. Eş zamanlı olarak panel üretimi ve TV üretimi yapılıyordu. Fabrika içinde insansız çizgi izleyen taşıma araçları hattaki ihtiyaca göre mazleme taşıyordu. Eğer hatta yolunu keserseniz durup ikaz ediyordu. (Biz cahiller de arada önünü kesip eğlendik işte.) Fabrikada Kalite-Güvence ve Ar-Ge odaları vardı. Şu ana kadar firmaya gelen en ilginç istek ise şeffaf kabinli TV üretimi olmuş. Böyle bir siparişin sebebi ise bu TV’lerin hapishanelerde kullanılacak olmasıymış, teslim edilirken içinde bir şey taşınmasını engellemek amaçlı.

Ve son olarak çamaşır fabrikasını iki grup halinde Kıdemli Mekanik Tasarım Mühendisi Funda Kuru ve Kontrol Grubu Tasarım Sorumlusu Mustafa Bani ile gezdik. Çok gürültü olduğu için açıkçası anlatan kişiyi duyamadım, günün yorgunluğuna bir de baş ağrısı eklendi. Ama problem yok, zaten National Geographic Channel’ın Mega Fabrikalar videosunda bilmeniz gerekenler yer alıyor.

Gün sonunda toplandık ve gezi hakkında geri bildirim verdik.

 • Vestel’de staj imkanlarından bahsedildi. Başvurular Mart ayında başlıyormuş. Okulunuza geldiklerinde, kendi sitelerinden (vestelkariyer.com), Facebook veya kariyer siteleri aracılığıyla da başvuru alabiliyorlar. Çoğunlukla başvuru sırasına göre aldıklarını belirttiler. Stajyerler konaklama, ulaşım, yemek sağlıyorlar. Stajyerlerden beklentileri ise kendilerine verilen projeleri staj süresi sonunda tamamlayabilmeleri. Ayrıca bu süre boyunca onlara eğitim de veriliyormuş. Bu eğitimler iş hayatında kolaylaştıracak türde eğitimler oluyormuş.
 • MT adlı bir programları var. Başvuruları Nisan ayında başlıyor. Çünkü mezuniyetten hemen önce potansiyeli farketmek gerekir. Bu programda mülakatları geçen yeni alınacak çalışanlar 6 ay boyunca departmanları tanıyor ve eğitim alıyorlar. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA yapabiliyorlar.
 • Vestel Akademi kapsamında ise Teknik Akademi, İş Akademisi, Perakende Akademisi ve Tedarik Zinciri Akademileri’nde çalışanlar kendilerini eğitiyorlar. Özyeğin Üniversitesi’nde MBA imkanı veriliyor.
 • Çalışma hayatınız boyunca tek bir pozisyonda kalmıyorsunuz. Her ne kadar kariyer planınız işe alımınızda çizilse de sonradan şirket içinde rotasyona olanak tanıyorlar.

Eee bu kadar teknik teknik tabi ki de sosyal hayatlarını da önemsiyorlar. Bunun için Süperşembe’leri var. Değişik değişik aktivitelerle çalışanlarla eğlenceli zaman geçiriyorlar.

Tüm bu koşuşturmadan sonra İzmir Folkart Tower’da, Ugi’s adlı restoranda canlı müzik eşliğinde yemek yedik. Bu yorgunluğa iyi gelmedi müzik fakat çok acıkmıştık gözümüz başka bir şey görmedi. Selfie’lerin ardında da otele doğru yola çıktık.

Vinception3

Wow daha ilk gün bitti. Merak etmeyin 2. gün bu kadar yoğun değildi.

Sabah kahvaltımızdan sonra VestelCity’e geri döndük ve bize bilgilendirme yapıldı. Projelerimiz için çalışmaya başladık. Projemizde markayı benimseyip öğrencilere yönelik etkinlik çıkartmalıydık.

Misyonumuz: Vestel rüyası kurgulamak

SAMSUNG CAMERA PICTURES

2 saatin ardından 15’er dakikalık sunumlar yapacaktık. Kazanan takım ise staj kazanacaktı. 6-7 kişilik toplamda 6 grup yarıştı. Benim içinde olduğum grup kazandı. Yeyyy!!

Vinception6

VesTELLer olmak isteyenler sunumlarını yapıp, VesTELLer’lar da açıklandıktan sonra Vestel’deki görevimizi tamamlamış olduk. Uçağımızın kalkış saatine 2 saat kala aceleyle otobüse doluştuk ve yola koyulduk. Son yarım saatte attığımız deparlarla uçağa yetiştik neyse ki.

Ve haftasonu kaçamağımız bu şekilde sona erdi.

—-

Son olarak da şunları yazayım. İlk gün sunuma başlamadan önce ve ikinci gün sonunda yapılan “Vestel deyince aklımıza gelen ilk kelime” yazma aktivitesinden çıkan sonuçlar:

 • Önce: venüs, yerli, tv, ev, vestelcity, manisa
 • Sonra: mega, %21, MT, venüs, arge, özgüven, tv, çaba, 1 m, inovasyon, dev üretim.

Bu projeyi gerçekleştirdikleri için Tuba Akkök, Tuba Doğru ve Muratcan Başaran’a teşekkür ederiz.

Like
2

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

1 Response

 1. TUBA DOĞRU dedi ki:

  Sevgili Gizem,

  Vestel İşveren Markası ekibi olarak, asıl biz teşekkür ederiz dikkatli gözlemlerin ve yazmış olduğun bu güzel yazın için…

  Yaz döneminde stajyerimiz olmanı heyecanla bekliyoruz 🙂

  VestelCity’den sevgilerle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir