Laboratuvar Komitesi’nde Bir Yıl!

labteyzekapak

Zaman öyle çabuk geçti ki “Eyvaaaah!” demeden “Bİ’ ELAAMET” geldi ve “VIIIY!” diyerek “Bİ’ancuvazda Bi’annada Bi’andaa” neredeyse koca bir yılı geride bıraktık.

Eğitimlerle, aktivitelerle, uygulamalarla bütün bir yılımız birlikte geçti. Eğlencenin en canlısını hep birlikte yaşadık. Kolay bulunmayacak bu sıcak aile ortamında bulunduğum için tüm kulüp üyelerimizi ve kendimi çok şanslı hissediyorum.

Şimdi dilerseniz dünümüzden bugünümüze küçük bir özet geçelim:

labyilresim3   labyilresim4   labyilresim1   labyilresim2

İlk dönemimiz Sayısal Devreler eğitimiyle başladı. Eğitimde binary, karno haritası, flip flop gibi bazı temel yapılara değindik.

labyilresim6   labyilresim5   labyilresim7   labyilresim8   labyilresim9

Sayısal Devreler eğitiminden sonra dersin uygulaması için mentorların da yardımıyla çizgi izleyen robot yaptık. Erken bitirenler verilen farklı bir görevi gerçekleştirmek için uğraştı. Sayısal Devreler ve uygulama eğitimlerimizi yıl içinde birçok kez tekrarladık.

robot-1   robot-3   robot-2   robot-4

Bazen böyle küçük kazalar da yaşadık. Neyse ki emektar robotumuzun aklı yerinde 🙂

Kaynaşma etkinliğimizi de Sayısal Devreler eğitimiyle yakın bir zamanda gerçekleştirdik. Vampir oyununu oynayarak hem birbirimizle tanıştık hem gülüp eğlendik. Canlı ve sıcak bir aile ortamını hep beraber yaşadık.

labyilresim10

C dili eğitimiyle mikrodenetleyiciler ve programlama dilleri için kendimize sağlam bir temel oluşturduk. Eğitim gayet verimli ve yeterliydi. Eğitime katılan üyeler, verilen ödevlerle pratik yaparak algoritmalar üzerinde kendilerini geliştirdiler.

labresim11   labresim12   labresim13   labresim14

Eğitimler devam ederken LabARItuvar takımımız IZTECH Roboloeague 2014’e katıldı ve Tasarla-Yap-Yarıştır kategorisinde yarıştı. Ekibimiz 24 saat uykusuz süren bu macerada 3 etaptan oluşan görevi tamamlamak için ter döktü. 1. etap yan yana dizilmiş 3 topu tek tek bir çıkıntı ile tekmelemek, 2. etap top ile aynı boyutlardaki bir küpü havaya kaldırmak, 3. etap rastgele dizilmiş iki top ve bir silindirden iki topa vurup silindiri es geçmekti. 3 etap da art arda olup devamlılığı çizgiyi izleyerek sağlamak gerekiyordu.

labresim15

Robotu yaptıktan sonra ekibimiz tasarladığı robotun sunumunu yaptı. Ekibimize harcadığı tüm emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz.

labresim22   labresim21   labresim23   labresim16

C dili eğitimi bittikten sonra MSP430 eğitimlerine başladık. MSP430, Texas Instruments firmasının özel olarak geliştirdiği, düşük güç tüketimi ve yüksek performansıyla önemli yer edinen bir mikrodenetleyici olduğundan projelerde kullanmak için oldukça verimli. MSP430 ile tek batarya kullanarak yıllarca dayanabilecek bir saat yapabilirsiniz. Laboratuvar projelerin birçoğunun temelini oluşturacak bu eğitime yoğun bir ilgi oldu. Dönem içinde bu eğitimi bir kez daha yaptık.
labresim24   labresim25   labresim26

Bu sırada laboratuvardan bir takımımız Intel’in Internet of Things (IoT) yarışmasına katıldı ve yeni çıkan Intel Galileo kartını deneme fırsatını yakaladı.

 

labresim19   labresim20   labresim18

Dönem içinde BayDöner’e toplantı sonrası birkaç kez gidip, kulüp olarak yemek yedik.


labresim27   labteyzekapak   labresim30   labresim29   labresim28

Bu ay toplantıda trileçe günü düzenledik. Trileçenin ne olduğunu bilmiyorsanız: Trileçe bir tatlı çeşididir ve genel olarak kek, süt ve üstündeki karamelden oluşur. Hafif ve çok lezzetli bir tatlıdır. Öyle bir tatlıdır ki ağzınıza ilk lokmayı aldığınız anda dilinizdeki tat tomurcukları şölen yapar, düşünme yetinizi ve tokluk hissinizi kaybedersiniz. Tepsinin hepsini bitirebileceğinizi düşünürsünüz ama sadece bakarsınız. Son lokmada eliniz ayağınız kilitlenir. Tabii ki şaka yapıyorum. Emin olun, trileçeyi yedikten sonra “Bu yediğim şey tatlıysa, daha önce yediğim tatlılar neydi?” diye kendinize soracaksınız.

Büyük bir seneyi böyle geçirdik. Eğer siz de;

Bir proje yapmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız,

Mühendisliğin sadece teori değil, pratik de olduğunu biliyorsanız,

Geleceğinize katkı yaparken eğlenmek istiyorsanız,

Kısacası bu kulübün bir parçası olmak istiyorsanız, kapımız size her zaman açık!

Sizi, hayallerinizi gerçekleştirmeye davet ediyoruz.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir