Hep Hayalini Kurmuştuk: İşte ‘Giyilebilir Roket’

3

Google, temiz sosyal medya, akıllı gözlük Google Glass ve Wi-Fi dağıtan sıcak hava balonları Project Loon’un ardından, bu kez başka bir hayali gerçekleştirmeye koyuldu: Giyilebilir roket.

4

Çocukluğumuzda belki uçmak daha olanaksız bir hayaldi. Ancak büyüsek de bu hayal çok fazla değişmedi. Trafiğin çok yoğun olduğu bir günde ya da yürümek için yorgunsak, yine uçarak gitmenin mümkün olmasını istemişizdir. Google sesimizi duydu ve nihayet giyilebilir bir roket üretmek üzere çalışmalara başladı.

5

Geçtiğimiz yıl tüm dünyaya havadan bedava İnternet dağıtmak için wi-fi balonları yapmaya girişen ve Project Loon isimli atılımında fazlasıyla aşama kaydeden Google, hatırlarsanız öncelikle bu iş için bir havacılık şirketi satın almıştı.

7

Bu satın alım sayesinde giyilebilir jet motoru JetPack’i üretmekte sıkıntı yaşamayan firma, JetPack’in enerji verimliliği sorunu yüzünden tek kullanımlık olacağının üzerinde durdu.

8

Söz konusu JetPack tek kullanımlık olması sebebi ile muhtemelen eğlence ve askeri amaçlarla kullanılacak fakat Google projesinde ileri giderse bunu bireysel bir çalışmaya da dönüştürebileceğini açıkladı.

9

Google yüzyılların hayallerini gerçek kılabileceği bu atılımıyla yine farkını ortaya koymayı başardı.

Like
1

Cemre Yavuz

Cumhuriyet Gazetesi - Editör / İTÜ - Matematik Müh. / Huzur isyandadır. www.cemreyavuz.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir