Staj Günlükleri 9: OBSS Bilişim

Firma: OBSS Bilişim

 1. Firma Adresi: Batı Ataşehir Ağaoğlu İş Merkezi
  • Sektörü: Bilişim/Yazılım
  • Departman: Mobil Yazılım Departmanı (iOS)
 2. Stajın Türü: Yazılım Stajı
  • Tarih: 2015 Yaz
  • Kaç İş Günü: 20
  • Hangi Bölüm, Kaçıncı Yarıyıl: Bilgisayar Müh. / 6. yy
  • Nasıl Başvurdun: Kariyer sitesi aracılığıyla
 3. Bu Stajdan Beklentilerin Nelerdi / Peki Karşılandı mı: Birkaç yıldır mobil yazılımın hızlı bir şekilde gelişmesi ve mezuniyetime 1 sene kalmış olmasından dolayı kendime yazılım dünyasından mobili seçmiştim. iOS ise bilinirlikliği düşük bir platformdu. Bu yüzden kendimi bu alanda geliştirmek istedim ve bu stajı seçtim. iOS cihazlara yazılım geliştirmek için MacBook gerekliliği olduğundan herkes tarafından geliştirilemiyor. Bu da iOS  yazılım geliştiricilerine olan ihtiyacı artırıyor. Ben bunun farkındaydım, bu stajı seçmemdeki 2. neden de bu olmuştu.
  Stajın ilk gününde bir tanışma kokteyli düzenlenmişti. OBSS firması sadece iOS değil, Java ve Android gibi farklı platformlarda da staj programları düzenleyen bir firma. Bu yüzden kokteyl çok kalabalıktı. Birçok farklı okuldan ve şehirden kişilerle tanışma fırsatı buldum. İlk günün 2. yarısında staj grupları ayrıldı ve stajın nasıl olacağına dair bir bilgilendirme yapıldı. iOS stajında staj süreci şu şekildeydi; ilk başta 3 günlük bir eğitim verilecekti. Eğitimi iOS eğitimi konusunda tanınmış isimlerden olan Ozan Uysal Bey verecekti ardından da herkese bir proje verilecek ve yapılması istenecekti. Eğitim çok verimli geçti ve bize eğitim sonunda şu an AppStore’da bulunan OBSS’ye ait bir uygulama olan iPractice projesi verildi. Projeyi yapmak için süre sınırımız yoktu. Ama erken bitirenlere 2. ve daha kapsamlı bir proje verilecekti. Kendimi geliştirmek istediğim için uygulamayı bir an önce bitirmeye çalıştım. 3 gün içinde uygulamayı bitirdim. ilk bitiren olduğum için ekstra bir puan almıştım. Stajda başarılı olanları yarı zamanlı işe aldıklarını öğrendiğim için ilk bitirmeye bu kadar kasmıştım. 1 gün de diğer arkadaşların bitirmesini bekledim ve daha sonra 2. proje verildi. Bu proje grup projesiydi. 3 kişilik bir grup olduk ve 2. projeye başladık. Stajın geri kalan 15 günü de bu proje ile uğraştık ve kendimizi çok geliştirdik. Staj bittikten sonra  iOS stajındaki 10 kişi arasından bizim grubumuzdaki 3 kişiye yarı zamanlı iş teklif edildi. Ama ne yazık ki bazı sebeplerden dolayı işi kabul etmedim. Bu şekilde OBSS Bilişim’deki stajım son buldu.
 4. Sana Ne Kattı: Yukarıda da bahsettiğim gibi birçok şey öğrendim ve 2 tane uygulama geliştirme fırsatı buldum. Mezun olduktan sonra ilerleyeceğim yolu bulmuş oldum. Şu anda bitirme çalışmamı da iOS platformunda bir mobil uygulama olarak yapıyorum.
 5. Son Söz: Bu staja dahil olduğum için çok memnunum.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir