Staj Günlükleri 5: Akınsoft

 1. Firma: Akınsoft
  • Firma Adresi: Konya
  • Sektörü: Yazılım/Robotik
  • Departman: Robotik Departmanı
 2. Stajın Türü: Arge
  • Tarih: 2014 Yaz
  • Kaç İş Günü: 20
  • Hangi Bölüm, Kaçıncı Yarıyıl: Elektronik ve Haberleşme Müh. 3. yy
  • Nasıl Başvurdun: Firma sitesinde staj başvuru formu aracılığıyla
 3. Bu Stajdan Beklentilerin Nelerdi / Peki Karşılandı mı: Akınsoft, Türkiye’de insansı robot geliştiren ve bu teknolojiye yatırım yapan nadir kurumlardan bir tanesi. Bir elektronik mühendisi olarak, hem yazılımın hem elektroniğin hem de mekaniğin bir arada nasıl işlediğini yakından görmek benim için önemliydi ve Akınsoft’ta bunu gerçekleştirebildim. Göreceli olarak departmanın küçük olması ve mühendislerin/teknisyenlerin hepsinin muhabbet seven insanlar olması hepsinden bir şeyler öğrenmemi sağladı. Departman ilkesi olarak her sistemi sıfırdan kendileri tasarlıyorlar, yazılım tarafında kütüphane kullanmak ya da elektronik tarafında hazır dizayn kullanmak diye bir şey yok kesinlikle. Bu da sizin sıfırdan sistem geliştirmek konusunda önemli ipuçları yakalamanızı sağlıyor. Görüşlerinizi önemseyen ve size yardımcı olmaya çalışan insanlar olması hoş.
 4. Sana Ne Kattı: Benim ilk stajım olması hasebiyle bir mühendislik firmasının işleyişini öğrenmemde Akınsoft’un payı büyüktür. Orada geliştirilmekte olan Akınoid-3 adlı insansı robotun bazı yazılım ve donanım parçalarının test edilmesinde ve geliştirilmesinde görev aldım. Bana verilen ekstra görevler ile insansı robot yapımındaki adım taşlarının neler olduğunu öğrendim. Ve tabii ki oradaki mühendislerin tecrübeleri bana çok şey kattı diyebilirim.
 5. Son Söz: Bu sene firma departman mantığından kurtulup insansı robot fabrikası açmak için temelleri attı. Eğer staj yapmayı düşünürseniz, Türkiye’nin bu konudaki tek fabrikasını görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi firma merkezi Konya’da. İstanbul’da da plazaları bulunmakta fakat sadece yazılım var İstanbul’da. Sonuç olarak konuya ilgili arkadaşlara staj yapmasını tavsiye edebileceğim bir yer. Daha detaylı bilgi için editör üzerinden iletişime geçmekten çekinmeyin.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir