Staj Günlükleri 2: Aselsan A.Ş.

 1. Firma: Aselsan A.Ş.
  • Firma Adresi: Ankara
  • Sektörü: Elektronik/Savunma Sanayi
  • Departman: Haberleşme ve Bilişim Teknolojileri Sektör Başkanlığı – Uydu Teknolojileri Tasarım Müd. (ODTÜ Teknokent Yerleşkesi)
 2. Stajın Türü: Teknik
   • Tarih: Haziran-Temmuz 2015
   • Kaç İş Günü: 20
   • Hangi Bölüm, Kaçıncı Yarıyıl: Elektronik ve Haberleşme Müh. 6. yy
   • Nasıl Başvurdun: Firma sitesinde staj başvuru formu aracılığıyla
 3. Bu Stajdan Beklentilerin Nelerdi ve Bunlar Karşılandı mı:
  Aselsan bilindiği üzere Türkiye’nin en büyük elektronik savunma sanayi şirketi. Bu yüzden firmadan beklentiler yüksek oluyor. Savunma sanayi şirketi olması sebebiyle biraz kuralcı bir hava var. Stajın ilk haftası seminer ve eğitimler ile geçiyor. Disiplin konusunda doğal olarak biraz sıkılar. Kamu kurumu ve askeriye karışımı bir havaları var. Çok fazla stajyer aldıkları için herbiri ile çok fazla ilgilenemiyorlar. Zaten hâli hazırdaki projeleri hakkında stajyerlerin bilgi edinmesi mümkün değil. Güvenlik konusunda da sıkılar. O yüzden stajın nasıl geçeceği biraz da şansa bağlı; iyi bir mentöre denk gelirseniz faydalı ve dolu geçiyor. En kötü yanı sizi departmanlara rastgele dağıtmaları. İlgi alanınıza ait olan departmandan tamamen farklı bir departmana denk gelirseniz pek mutlu ve tatmin edici bir staj geçiremiyorsunuz. Ben bu konuda şanslıydım. Teknokentteki birimler biraz daha esnek. Oradaki çalışanlar daha yardımsever ve ana yerleşkelerdeki o disiplinli hava burada o kadar çok hissedilmiyor. Teknokentteki birimin en güzel yanı bizlerin fikrini alarak istediğimiz alandaki bir birime yerleştirmeleri idi. Bu sebeple kendi açımdan verimli bir staj oldu. Yine de diğer stajlarımla karşılaştırdığımda ortamın çok sıcak ve samimi olduğunu söyleyemeyeceğim. Birazcık kasvetli bir ortamı var. Ayrıca İstanbul’da yaşamaya alışmış birisi için Ankara birazcık garip gelebiliyor. Yine de ben şanslıydım ve farklı bir deneyim oldu benim için. Ayrıca Aselsan, stajyerlerin yemek ve ulaşımını karşılıyor. Bu da güzel bir artıydı.
 4. Sana Ne Kattı:
  Mentörümden yana şanslı olmamdan dolayı teknik anlamda faydalı bilgiler edindim. Bana verdiği çok zor olmayan bir devre tasarımı görevi ile dolu dolu bir staj geçirdiğimi söyleyebilirim. Savunma sanayi şirketlerinin de çalışma ortamlarını gözlemlemiş oldum.
 5. Son Söz:
  Belirttiğim gibi stajınızın nasıl geçeceği biraz şansa bağlı. Departmanınıza ve mentörünüze göre değişiklik gösterebiliyor ve bu da tamamen rastgele. Yine de Aselsan gibi büyük bir şirketin çalışma ortamını görmenin iyi bir deneyim olduğunu düşünüyorum.

Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir