Staj Günlükleri 10: World Medicine

Firma: WORLD MEDICINE İLAÇ SAN. VE TİC.  A.Ş.

 1. Firma Adresi: 15 Temmuz Mahallesi, Camiyolu Cad. No:50 K:4 Güneşli / İstanbul
  • Sektörü: İlaç
  • Departman: AR-GE
 2. Stajın Türü: Laboratuvar Stajı
  • Tarih: 2017 Yaz
  • Kaç İş Günü: 20
  • Hangi Bölüm, Kaçıncı Yarıyıl: Kimya Müh. / 3. yy
  • Nasıl Başvurdun: Kariyer sitesi aracılığıyla
 3. Bu Stajdan Beklentilerin Nelerdi / Peki Karşılandı mı: Kimya mühendisliği öğrencisi olarak mezun olduktan sonra ilaç sektöründe çalışmayı düşündüğüm için laboratuvar stajımı bu alanda yapmayı istemiştim. Staja başlamadan önce firma hakkında çok fazla bilgim yoktu fakat ilgilendiğim bir alan olduğu için stajı kabul ettim. Staj boyunca bir ilaç firmasının Ar-Ge departmanının neler yaptığını, nasıl çalıştığını ve bir ilacın hangi aşamalarla üretildiğini gözlemlemeyi amaçladım. Bu doğrultuda 20 gün boyunca gerekli bilgileri elde ettim.
 4. Sana Ne Kattı: Staja başladığımda İş Güvenliği, Good Manufacturing Practices, Hijyen, Mikrobiyoloji gibi birçok alanda yetkili kişilerden eğitimler aldım. Laboratuvar ortamının ve kimyasal maddelerle çalışmanın ne kadar hassasiyet gerektirdiğini öğrendim. İlaç üretimi yapan bir firmanın uymak zorunda olduğu hukuksal süreçleri öğrendim. Türkiye’de 6 yıldır bulunan ve Çerkezköy’e 2020 yılında yeni bir üretim tesisi açacak olan World Medicine İlaç Şirketi’nin birlikte çalıştığı firmaları ve ihracat yaptığı şirketler hakkında detaylı bilgileri edindim. Şirket şu an büyüme sürecinde olduğundan birçok yeni projesi vardı. Firmanın çalışma saatleri 08:00-17:45 olup servis yemek gibi temel şeyleri karşılamıştı. Ağustos döneminde departmanda tek stajyer bendim. Bu yüzden de birçok işe yardım etme fırsatı buldum. Çok fazla kişiyle çalışıp onların deneyimlerinden de faydalandım.
 5. Son Söz: Staj boyunca gereksiz işlerle uğraşmak yerine birçok laboratuvar yöntemini öğrendiğim için stajdan mutlu olarak ayrıldım. Okulda kazanamadığımız pratik bilgileri burada az da olsa öğrenme fırsatı buldum.

Like
1

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir