Staj Günlükleri 1: Arçelik A.Ş.

 1. Firma: Arçelik A.Ş.
  • Firma Adresi: Organize Sanayi Bölgesi 1. cadde, 26110, Eskişehir
  • Sektörü: Elektrik-Elektronik
  • Departman: Kalite Güvence
 2. Stajın Türü: Bakım-Onarım-Üretim-Yönetim
  • Tarih: 2014 Yaz
  • Kaç İş Günü: 20
  • Hangi Bölüm, Kaçıncı Yarıyıl: Elektrik Mühendisliği 3. yarıyıl
  • Nasıl Başvurdun: İTÜ Kariyer Zirvesi’nde
 3. Bu Stajdan Beklentilerin Nelerdi ve Bunlar Karşılandı mı:

  İlk stajım olduğu için açıkçası stajdan ne bekleyebileceğimi bile bilmiyordum. Öğrenci işleri / staj ofisine götürülecek belgeleri erkenden hazırlayıp Haziran ayına kadar o belgeleri bekletmek zorunda kalmıştım. Çünkü staj ofisi, belgeler kaybolur diye, onlara 15 gün kala vermemizi istiyordu. Arçelik öğle yemeklerini ve yol masrafını (servis) karşıladığı için maalesef stajda maaş vermiyor. “Adı var”, “bunlar hep CV” diyip gittim tabii ki. 8:00 iş başı olduğu için 7 civarında gelen servise bindim. Mavi yaka 3 vardiya çalıştığı için (8-16,16-24,24-8) değişim saatinde ortalık biraz kalabalıktı. Yaklaşık 1 saat kapı dışında bekledikten sonra bize kimliklerimizi verdiler ve oryantasyon için dinlenme alanlarına alındık. Firma, departman ve yetkililerin tanıtımı yapıldı. Fabrika’da forklift, ağır makinalar ve bilimum zararlı madde olduğu için bize İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı eğitimi vermek zorundalardı. Bunlar da bittikten sonra bize önlüklerimizi verdiler. Evet o mavi önlüklerden. Fabrika içerisinde giymek zorundaydık. Ben burdayım diyorduk adeta. Sarı çizgiler, kulaklıklar, gözlükler vs. derken firmanın güvenlik önlemlerine bu derece dikkat edilmesi olayın çok ciddi olduğunu bir kez daha vurgulamıştı. Sonrasında ise öğretmen ataması bekler gibi danışmanlarımızın ve ismimizin okunmasını bekledik. Gün sonunda nihayet yerlerimize geçtik.

  Bu departmanda 3 kişiydik. Aralarında en küçük benmişim, bir deneyimsizlik vardı tabii. Ama çekingen olmamak lazımmış. Departmanımdan oldukça memnundum. Tüm komponentlerin örneklerinin buraya gelip incelenmesi ve bizim de parçalamamıza izin verilmesi gerçekten çok yararlı oldu kendi adıma. İlk defa kondansatör açtım, ilk defa kart söktüm, ilk defa ölçüm yaptım. Hadi bunları geçin, SMPS’in ne olduğunu öğrenip üstüne bir de ölçüm cihazını yaptık.

  Kesinlikle ayak işi yapmadık. Hatta biz sorduk yardım edelim mi abi diye. 😀 Mühendisler genelde toplantılarda olduğu için biz teknisyenlerle içli dışlı olduk. Ne sorsak cevaplayabiliyorlardı. Ofiste bir de Çinli bir abimiz vardı. Adını “Ben” koymuşlar. 6 sigmanın takipçisi… Çok disiplinli çalışıyordu.

  Staj sonunda staj bitiş belgesi, pratik çalışma belgesi ve staj defterini hazırlamak gerekiyor ki bir daha uğraşmayalım. Staj bitiş belgesini staj bittikten sonraki ilk beş gün içinde staj ofisine götürmek gerekiyor. Defterle pratik belgeyi de bir zarfın içine koyup dönem başladıktan sonra 1 ay içinde yine staj ofisine götürdük.

 4. Sana Ne Kattı:

  Yukarıda da bahsettiğim gibi teknik anlamda birçok şey öğrendim. Okulumuzda her şey teorik ezberleyip geçmek zorunda kalıyoruz. Çünkü sınava yönelik hazırlanıyoruz. Bu stajda level atladım diyebilirim.

 5. Son Söz:
  Sorunuz varsa mail atabilirsiniz. Staj defterini de atabilirim.

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

1 Response

 1. Derya dedi ki:

  Sizinle nasıl iletişime geçebilirim. Bende suan arcelikte staj yapmaktayim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir